Fotoalbum: voorjaar 2026 Groene Hart rond Reeuwijk/Gouda
Het valt op. Flinke aantallen blauwe reigers en grote zilverreigers lopend op de graslanden, druk spiedend naar veldmuizen en mollen. Regelmatig wordt er weer een veldmuis of mol gevangen. Het is een goed veldmuizenjaar en dat is te zien aan de vele muizengaatjes in het grasland. Er wordt door boeren zelfs gevreesd dat het richting muizenplaag zal gaan. Foto's: 22 januari 2026
Grote zilverreiger tussen de kolganzen. Jagend op muizen en mollen. Foto: 24 januari 2026
Broeden doen ze niet op de Hooge Boezem bij Haastrecht. Wel verblijven buiten de broedtijd, met name in de winterperiode een 5-10 exemplaren van de pijlstaart. Er werd al volop gewerkt aan paarvorming d.m.v. de balts. Foto's: 22 januari 2026
Van de ganzen die eind januari 2026 in het poldergebied rondom Gouda/Reeuwijk en de Krimpenerwaard verbleven bestond het grootste deel uit kolganzen. Grofweg geteld kwam ik bij een fietstocht door diverse polders tot een aantal van 3500-4000 exemplaren.
De Hooge Boezem bij Haastrecht is een geliefde verblijfplaats van wintertalingen. Tot wel meer dan 100 exemplaren zijn er soms in najaar en winter te zien. Al vroeg in het voorjaar worden de paartjes bepaald hetgeen gebeurd door uitgebreid baltsgedrag van de worden zoals op de video te zien is. Video: 21 januari 2026.
Spreeuwen zijn holtebroeders. Ze broeden graag in holten van bomen, onder dakpannen en soms ook in nestkasten door de mens geplaatst. Deze spreeuw zat al heel vroeg te zingen op de rand van een dakgoot in de Wilhelmina van Pruisenlaan in Gouda oost. Foto: 21 januari 2026. Vrijwel exact op de plek waar een spreeuw in voorgaande jaren een nest had. Zo vroeg al aan de zang. Ik vraag me af of dit de spreeuw zou kunnen zijn die hier al eerder heeft gebroed. We houden het in de gaten.